Редактор онтологій Protégé

​​​​​​​Protégé

Protégé — це редактор онтологій та фреймворк для формування баз знань. Продукт безкоштовний, його вихідний код відкритий.

Продукт був створений Стенфордським центром досліджень біомедичної інформатики у Медичній школі Стенфордського університету (Stanford Center for Biomedical Informatics Research at the Stanford University School of Medicine, США). Дослідження з біології, медицини та охорони здоров’я продукують величезну кількість даних, база знань у цих галузях характеризується експоненціальним зростанням. Тому не дивно, що саме ці сфери перебувають в авангарді пошуку нових методів накопичення, обробки та презентації даних. Разом з тим нині Protégé як елемент інфраструктури семантичних технологій є надзвичайно популярним інструментом та користується підтримкою у дуже широкої спільноти, що включає розробників і науковців різних галузей знань, зокрема цифрової гуманітаристики.

Protégé написаний на Java, має відкриту архітектуру і за допомогою численних доступних модулів-плаґінів його функціональність може бути розширена відповідно до конкретних потреб різноманітних користувачів.

Зручний графічний інтерфейс дозволяє створювати класи та властивості онтології, супроводжувати їх анотаціями різними мовами, формувати розгалужену ієрархію сутностей та відношень між ними, визначати правила зв’язків між поняттями, додавати інстанції описаних абстракцій, факти у формі триплетів тощо.

Protégé має доволі низький вхідний бар’єр. Продукт доступний як для локального використання, так і у вигляді онлайн-середовища з веб-інтерфейсом.
У першому випадку користувачу пропонується завантажити ZIP-архів з програмними файлами та середовищем виконання Java (JRE), розпакувати його на диску комп’ютера, і вже після цього локальна версія редактора готова до роботи.

Онлайн-версія — WebProtégé — робить шлях до створення першої онтології ще коротшим, достатньо лише пройти нескладну процедуру реєстрації та авторизації. Проте, головною перевагою WebProtégé, напевно, є наявність інструментарію спільної розробки: управління доступом до матеріалів проєкту, створення нотаток та обмін коментарями між учасниками, генерація повідомлень електронною поштою, а також можливість відстеження повної історії редагування онтології.

Редактор підтримує різні формати для завантаження та експорту файлів онтологій, зокрема RDF/XML, Turtle, OWL/XML. Онтології, побудовані засобами Protégé, надалі можуть бути використані як моделі графових баз даних та для створення ресурсів на засадах Linked Data.

Детальніше див. офіційний сайт Protégé.